תכשיטים מסורות ואמונות תפלות

משחר ההסטוריה האדם נהג לקשט את עצמו בתכשיטים מעשה ידיו, לא פלא שכל כך הרבה סמלים, קמעות מזל ואמונות שונות קשורות לעולם זה…מאבני מזל טובות דרך דמויות של בעלי חיים ועד לסמלי דת, רובן ככולן נוצרו מתוך אמונה כי העונד/ת אותם יזכה לשיפור ו״שידרוג״ חייו בדרך זו או אחרת. אחד הדברים היותר כיפיים בהתעסקות בעולם התכשיטים של פעם הוא לגלות את הצורות הצבעים והגזראות של תכשיטים הנושאים בתוכם מסורת או אמונה כלשהי. הסיפורים מרגשים ונושאים בתוכם הסטוריה אנושית מרתקת…
קבלו הצצה חלק קטן מהסיפורים אשר הצלחנו להביא לכן לכאן…

באבא רולי

טבעת פרסית באבא רולי כנגד עין הרע

בעדה הפרסית נהגו להאמין (ולמעשה עד היום יש שנוהגות להאמין) כי לאבן זו סגולות ויכולות להגן מפני ״עין הרע״. בשל העיגולים המיוחדים הנוצרים בליבה וליטוש הכיפה (או בעגה המקצועית ״קפושון״) נוצרת התחושה כי היא ממש מעוצבת בצורת עין.
את האבן הכל כך מיוחדת הזו נהגו לשבץ בשלל תכשיטים ולענוד אותם כדרך קבע לסגולה והגנה מפני אותו כוח ״מאגי״ שלילי. למעשה עד היום מידי פעם בפעם מגיעה אלינו מישהי לחנות ומתעניינת לבדוק אם ניתן לרכוש פריט מיוחד מסוג זה… הטבעת המיוחדת בתמונה היא טבעת ישנה שהתגלגה לחנותנו ואנחנו החלטנו לשבץ בה את האבן הכל כך מיוחדת הזאת, כאות לזכר אותם ימים.. שלל הפיתולים העשיר של גוף הפריט, גודלה (האפשר לומר) מאסיבי וקסמו של העולם העתיק הבוקע מן העיצוב המרהיב של הטבעת, השתלבו ללא ספק היטב עם הבאבא רולי הנדירה הזו.

תליון כדור פעמון לאישה בהריון

תליון כדור פעמון לאישה בהריון

אחד הפריטים היותר מתוקים ומעניינים אשר התגלגל לחנותנו. תליון בצורת כדור עגול עשוי כסף 925 אשר בתוכו יש חתיכת מתכת שיוצרת צליל בעת טלטול התליון, אישה שטיילה בעברה בהודו וביקרה יום אחד בחנות סיפרה לנו שההודיות נוהגות לענוד את התליון הזה כשהן בהריון על מנת שהצליל הנעים אשר מופק ממנו ינעים לאוזנו של העובר. הסיפור הקסום הזה כל כך סיקרן אותנו שהחלטנו לחקור בעקבותיו… ואכן אחרי מחקר מעמיק ברחבי הרשת מסתבר שזוהי חלק ממסורת שתחילתה לאורך אלפי שנים בתרבויות שונות כמו מקסיקו, הודו ואינדונזיה. האגדה מספרת כי לצליל הרך של הכדור יש את היכולת להזמין את המלאך השומר של העונד אותה, ולהגן עליו לאורך חייו.
כדור ההרמוניה ניתן באופן מסורתי לנשים הרות, אשר לבשו אותו לאורך כל ההיריון כקמיע כדי להגן על התינוק שלהן. והאמינו כי לאחר הלידה צלצולו הרך והמוכר של הפעמון ירגיע את התינוק כי זה יחזיר אותו לצלילים ששמע מהרחם. יש שתלו אותו על העריסה או תפרו אותו לתוך שמיכה נוחה כדי לעזור לתינוק להירגע ולהציע הגנה בצורת מלאך שומר.
בנוסף, ממחקרנו האישי עם נשים שקיבלו בעברן תליון כזה כמתנה… אגדה היא כמו אגדה… והיא קצת השתנתה לאורך השנים וקיבלה וריאציות שונות ומגוונות, כך שניתן למצוא קצת שוני בין הגרסאות. יש האומרות כי משתמשות בכדור פשוט ככלי מדיטטיבי ומרגיע, יש האומרים כי הוא מסמל את שלמות העולם, ויש האומרות כי אכן צלצול הפעמון נועד רק להרגיע את התינוק אך הפסיקו להשתמש בו בטענה שהעובר כל כך נהנה מהצלילים בזמן שהותו ברחם כד כי הוא לא התהפך. מה שבטוח ניתן לומר שכתכשיט זהו ללא ספק פריט קסום ביותר!

חילחל

חילחל צמיד מסורתי מטוניס

חברה טובה של משפחתנו, סיפרה לנו את הסיפור המדהים הבא! בטוניס נהגו נשים צעירות אשר באו בברית הנישואין (בערך בגיל 9-10) לענוד שני צמידים כאלה על הרגליים כאות לנישואיהן. הצמיד בתמונה הוא לא אחר מאשר אחד הצמידים המקוריים של סבתה האהובה.
במגע עם הפריט נראה כי לו משקל לא קטן, הוא עשוי סגסוגת מתכת קשיחה אשר אינה מחלידה, וחרוט עיטורים עדינים בעבודת יד. בחלקו האחורי של הצמיד ניתן היה לראות בבירור סימני שחיקה, שלדברי חברתנו נוצרו כנראה כתוצאה מחיכוך שני הצמידים על רגליי סבתה לאורך השנים. בנוסף היא מספרת כי בשעת פטירתה היה צריך להסיר את הצמיד בעזרת פלייר, שכן הוא לא הוסר בכל תקופת חייה!

טבעת נחש

טבעת נחש משובצת יהלום

מפחיד או מכשף? ארסי או מגן? מבחינה השרדותית נחשים מעוררים בנו כל מיני תחושות, בין אם הן תחושות התפעלות לבין תחושות אימה ללא ספק זהו סמל שאי אפשר להתעלם ממנו. מסיפור גן העדן ועד לימיניו יש לנו קשר בלתי נפרד עם החיה המסוכנת והמהפנטת הזו. באופן פרדוקסלי דוקא תוכלו למצוא שלאורך הסטוריית התכשיטים סמל הנחש נקשר לאמונות שונות ומגוונות מאוד ותכשיטים המשלבים נחשים נחשבו נחשקים ונערצים בקרב תרבויות רבות, עתיקות ומודרניות כאחד.חלק מהאמונות כולל, התחדשות ולידה (בשל יכולת הנחש להשיל את עורו), נצחיות (סמל הנחש המעגלי המפורסם אשר בולע את זנבו), אהבת וחיבה (סמל שני הנחשים הנפוץ המשולבים זה בזה), פוריות, הגנה, חכמה ועוד. כל מי שיצא לו להתעסק בתכשיטים של פעם ודאי נחשף לעושר וריאציות של תכשיטי נחש. משיבוץ שלל אבנים טובות ועד לשלל גזראות ועיצובים, סמל הנחש הוא ללא ספק אחד המרתקים לאורך הסטוריית התכשיטים.

תליון דג

תליוני דגים למזל

בתרבויות ודתות שונות נהגו ליחס לסמל הדג משמעויות רבות כגון, פוריות, יצירתיות, לידה מחדש, מזל טוב, טרנספורמציה, בריאות, שפע, שלווה, חכמה, אושר, וכוח. על פי האסטרולוגיה הדג מחבר אותנו עם אלמנט המים, והוא מייצג את המודעות העמוקה של ההכרה מה שמביא את האדם אל העצמי הגבוה שלו. התליונים האתניים בתמונה נחשבו נפוצים בעבר, ומידי פעם בפעם מתגלגל אלינו פריט שכזה. מה שמייחד כל כך את הפריט המרתק הזה אשר מגיע בשלל גדלים, צורות ושיבוצי אבנים טובות אלה המפרקים שגורמים לזנב הדג לזוז!… ויש הרבה נשים אשר עדיין מחפשות לרכוש פריט מקורי ומיוחד זה.

טבעת אבזם

טבעות אבזם היו נפוצות מאוד בתקופה הויקטוריאנית והגרגוריאנית. (המלכה ויקטוריה בעצמה ענדה עדי שכזה מה שהפך אותו לפריט אופנתי מבוקש). והן עדיין פופולאריות היום כסימן של אהבה ומחויבות אם כטבעות נישואין ואם כאירוסין. סמל האבזם מייצג את הקשר ההדוק והבלתי נפרד בין שתי היישויות העונדות אותו. ולעיתים אף שימשה כאות זיכרון לבן משפחה אהוב אשר הלך לעולמו, בין אם היא היוותה נחמה לאבלים לבין אם היא סמל לנאמנות בלתי מתפשרת אין ספק שלפריט נצחי זה יש סטייל מעולם אחר…

טבעת אבזם ישנה מזהב מונחת על מגש בצבע ירוק

טבעת אבזם עתיקה מזהב

לסיכום,

היד עוד נטויה, וללא ספק ניתן למצוא עוד סיפורים מרתקים רבים, אך ללא ספק ניתן לומר שתמיד כיף יותר לענוד פריט הנושא בחובו משמעות עמוקה יותר… או שאפילו יכול להביא מזל 😉 אם אתן מאלה אתן יותר ממוזמנות לבוא מידי פעם להתרשם מאוסף התכשיטים המיוחד שלנו, ואולי תוכלו לשזור את הסיפור שלכן עם איזה פריט לא מכאן והיא כנראה לא הולכת להעלם בקרוב…

 

2020-08-17T16:26:09+00:00