אוהבת שיק עתיק? שלא יעבדו עליך…

Home/מאמרים/מושגים מקצועיים/אוהבת שיק עתיק? שלא יעבדו עליך…

אוהבת שיק עתיק? שלא יעבדו עליך…

מה באמת ההבדל בין המונחים וינטאג׳ ,רטרו, עתיק ויד שנייה?

לא פעם בשיטוטנו בשווקי פשפשים ברשתות אופנה ובאתרי מכירות ברשת, יוצא לנו להתקל במונחים וינטאג׳, רטרו, עתיק, יד שניה. רבים נוטים להשתמש בביטויים אלה בהקשר לא נכון… סתם כי הם נשמעים טוב לאוזן, ולמעשה מישהו באמת יודע מה ההבדל ביניהם?, האם יש להם בכלל ערך דומה? ומה עדיף פריט ישן או חדש מ״הקופסא״?. ננסה לעשות קצת סדר בבלגן.

עתיק ענתיקה

נתחיל במושג ה״כבד״ בעל הערך ההסטורי הגבוה ביותר , או הזקן שבחבורה. ״עתיק״ או כפי שלפעמים נהוג לומר בעולם התכשיטים ״ענתיקה״. משמעו פריט אשר יוצר לפני 100 שנים לפחות!
בקטגוריה זו נכללים התכשיטים או פרטי האומנות הג׳אורג׳יאנים, הויקטוריאניים, הארט נובו, הארט דקו והאדוארדיים.

וינטאג׳ וינטג׳

המונח וינטאג׳ הגיע אלינו מעולם היינות, ככל שהיין ישן יותר כך איכותו גבוהה יותר. (אם תבקשו מגוגל שיתרגם לכם את המונח וינטאג׳ מעברית לאנגלית תקבלו את המונח ״בציר״).
לכן הרבה אוהבים להשתמש במושג הזה, ולנכס אותו לעצמם בלי לדעת מה המשמעות האמיתית של המונח.
אבל האמת היא שוינטאג׳ מתייחס לפריט שהוא לפחות בן 20 שנה. ואשר נושא מאפיינים מובהקים של אותה תקופה אם בגזרה, בגימור, בחומר ובדוגמאות. שנות ה90, 80, 70 וה60 נכללים בקטגוריה זו.

רטרו

רטרו מתייחס לכל פריט חדש אשר מיוצר בסגנון ישן. לרטרו אין כל ערך היסטורי.
והוא מתייחס לכל דבר שנראה בסגנון ישן. יכול להיות גם כל עיצוב חדש המשלב בתוכו אלמנטים מהעבר.

יד שניה

יד שנייה הוא כל פריט אשר היה שייך בעבר למישהו אחר.
אבל יותר מקובל להשתמש במונח הזה כאשר מתייחסים לפריטים אשר גילם פחות מ20 שנה.

 

אז מה עדיף? בעד ונגד

רבים יעדיפו כיום לקנות תכשיט עתיק או פריט וינטאג׳ עם ניחוח נוסטלגי. העיטורים הרבים, תשומת הלב לפרטים הקטנים, עבודת היד המדוייקת וסיפורי החיים היחודיים. כל אלה יצוקים לתוך הפריט ונותנים ערך מוסף לחוויית הקנייה ההופכת עוצמתית ומלהיבה הרבה יותר. בעוד אחרים יעדיפו תכשיט או פריט חדש ״מהקופסא״ ללא כל עבר או הסטוריה, ״נקי״ מסיפורים ו״אנרגיות״ של אנשים אחרים. לא פעם נכנסת אלינו אישה לחנות ומבקשת במפורש תכשיט חדש, שאף אחד לא ענד לפניה. כדי שהיא תוכל לצקת לתוכו את סיפורה האישי, ולצאת איתו לדרך חדשה.

2020-09-01T13:07:56+00:00